Menu

Yaşa Bağlı Olarak Gögüste Sarkma

Yaşlandıkça, göğüslerinizin dokusu ve yapısı değişmeye başlar. Bu, doğal yaşlanma sürecinin neden olduğu üreme hormon düzeylerindeki farklılıklardan kaynaklanır. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, göğüsleriniz sıkılıklarını ve dolgunluklarını kaybetmeye başlar. Ayrıca yaş ile birlikte fibroidler, kistler ve kanser gibi memelerde büyüme gelişme riski artmaktadır.

meme sarkması

Nedenler

Östrojen doğal düşüş

Göğüslerdeki yaşlanma değişikliklerinin başlıca nedenlerinden biri, dişi üreme hormonu östrojenin düşüşüdür. Bu düşük estrojen miktarı, memenin cildinin ve bağ dokusunun daha az hidrate olmasına ve daha az elastik olmasına neden olur. Yaşlanma süreci devam ederken yoğun meme dokusu yağlı doku ile değiştirilir.

Menopoz

Göğüste yaşla ilgili çoğu değişiklik menopoz zamanı civarında meydana gelir . Menopoz, bir kadının yumurtlamayı ve menstruasyonu durdurduğu ve bundan sonra çocuk sahibi olamayacağı doğal bir süreçtir.  Bu geçiş normalde 45 ve 55 yaşları arasında gerçekleşir. Bir kadın, ardı ardına 12 ay boyunca regli geçirmediğinde, resmen menopozdadır.

Diğer nedenleri

Yumurtalıklarını cerrahi olarak çıkarmış olan kadınlar, hormon değişiminden dolayı meme sarkması yaşayabilir.

Yaşa Bağlı Meme Sarkması Önleme Yöntemleri

Göğüslerin doğal yaşlanma nedeniyle meydana gelen değişikliklerden etkilenmesini önlemek için kesin bir yol yoktur. Bununla birlikte, sigarayı bırakmak iyi bir cilt ve doku sağlığı için çok önemlidir. Vücudunuza mümkün olduğu kadar nazik olmak, yaşamınız boyunca önemlidir. Yeterli ve düzenli bir uyku alıp, sağlıklı bir diyet yaparak ve düzenli egzersiz yaparak vücudunuzun daha iyi kalmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir