Menu

Teff Tohumlu Çay harici Kullandığınız Besinlere Dikkat edin.

Teff Tohumlu Çay, Bazı besinlerin enerji içermemeleri besin değerleri olmadığı anlamına gelmez. Hatta aksi bile söylenebilir.
Beslenmede hayati bir öneme sahip olmalarına karşın enerji vermedikleri için bir çok uzman tarafından göz ardı edilmiştir.
• Vücudumuzda Besin Lifleri
Eskilerimiz lifleri bilmeden yiyorladı. Ne Teff Tohumlu Çay nede başka bir yan etki nede ilaç kullanmamışlardır. Ancak günümüzde onları daha yeni keşfettik ve ne kadar az yediğimizi de gördük.
Düşük, özellikle de çok düşük kan şekeri endeksli glusidlerde bulunan besin lifleri bitkisel kökenli maddeler olup, genellikle başka besin maddeleri ile beraber bulunurlar. Şöyle bir tanım yapılabilir: “ ince bağırsak enzimlerinden etkilenmeyen, ancak kalın bağırsak bakterileri tarafından kısmen etkilenen bitkisel bir atıktır.”
Kimyasal formülü karmaşık karbonhidratlardan oluşan bitkisel kökenli bir maddedir. Bazen “ sindirilemeyen karbonhidrat” olarak da tanımlanır. Bu nedenle, bazı besinlerin ambalajında toplam glusidler olarak gösterilir. Aslında bu aldatıcıdır çünkü bu lifler kesinlikle sindirilemez ve kan şekeri yükseltici etkileri de yoktur.
• Değişik lif türleri
Çok farklı özelliklere sahip iki çeşit lif vardır:
– Erimeyen lifler
Bunlara selüloz deniz, pek çoğu yarı-selüloz, bir kısmı odunözüdür (linyin). Meyve, sebze, tahıllar ve baklagiller de bulunur.
– Eriyen lifler
Bunlar meyvelerde bulunan pektin, baklagillerde bulunan sakız, su yosunundaki alginatlar ile arpa ve yulaftaki yarı – selülozlardır.
• Vücudumuzdaki liflerin yan etkileri
Teff  Tohumlu Çay Erimeyen lifler, suyu sünger gibi içlerine çekip şişerler ve midenin boşalmasını çabuklaştırıp, aynı zamanda, feçesi, daha nemli ve hacimli hale getirerek boşaltımı kolaylaştırır.
En önemli görevleri etkin bir şekilde kabızlığı önlemektir (bol içecek eşliğinde). Aynı zamanda kandaki kolesterol oranını düşürüp, özellikle safra kesesinde taş oluşumunu önlemektedir.
Sonuçta Fransa da yılda 25 bin kişinin ölümüne sebep olan kalınbağırsak ve rektun kanserini önleyici bir etkiye sahiptir.
Bir dönem, vücudun kalsiyumu emmesine engel olduğu için tahıllarda bulunan fitik asit (phytique) eleştirilmişti. Bu yüzden tam ekmeğin “kalsiyum alazaltıcı” olduğu söylendi. Son çalışmalar, özellikle geleneksel yapım yöntemine uyulduğunda ve mayalanarak yapıldığında bunun geçerli olmadığını göstermiştir.
Lif açısından zengin besinler (meyve, sebze, baklagiller), organizmanın sağlıklı işleyişi için vazgeçilmez olan mikro besin maddelerini yeterli miktarda içerdikleri için, lifler, vitamin ve eser-elementlerin emilmesine engel olmamaktadır.

Teff Tohumlu Çay Sipariş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir