Menu

2018 Yılının En İyi 5 Diyeti

Yeni bir yılın başlaması ile birlikte zayıflamak isteyen insanlar ciddi bir araştırma içerisine girdi. Yeni dönem içerisinde uzmanların belirlemiş olduğu 2018 yılının en iyi diyetlerini sizinle paylaşıyoruz. Geçtiğimiz ay düzenlenen sağlık paneline katılan 40 diyetisyenin ortak olarak belirlediği en iyi diyet listelerinin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

2018 yılındaki en iyi diyetler

2018 için en iyi Diyet Programları;

1: DASH Diyet
DASH diyeti, insanların yüksek tansiyonlarını düşürmelerine yardımcı olmak için tasarlandı ve meyve, sebze, kepekli tahıllar, yağsız protein ve az yağlı süt ürünlerinden oluşan bir karışımla karakterizedir. Bu diyetteki insanlara, doymuş yağ, şekerli içecekler, tatlılar, tam yağlı süt ve bazı yağlardan kaçınmaları ve genel olarak daha az tuz tüketmeleri söyleniyor.

2: Akdeniz Diyet
Diyet, adını Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların yeme alışkanlıklarından alır, sağlıklı bir yaşam ve uzun ömürlülük ile ilişkilendirilmiştir . Akdeniz Diyeti yemek planı, meyve ve sebzelerin yanı sıra balık, fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlı yiyeceklerde de yüksektir.

3 Flexitarian Diyet
Esnek ve vejeteryan kelimelerin bir karışımı olan Flexitarian diyeti, insanları sağlıklı bir yaşam için çoğu zaman vejetaryen yemeye teşvik eder, ancak etin tamamen kesilmesini gerektirmez.

4 MIND Diyet
Akdeniz diyetinin bir karışımı – beynin korunmasına yardımcı olmak ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olmakla birlikte, beyin gerilemesini engellemeye gerçekten yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. İnsanlar, yeşil yapraklı sebzeler, diğer sebzeler, kabuklu yemişler, meyveler, fasulye, kepekli tahıllar, balık, kümes hayvanları, zeytinyağı ve şarap olmak üzere bir çok besin grubundan yemek yemeye teşvik edilmektedir. Ayrıca, kırmızı et, tereyağı ve çubuk margarin, peynir, şekerleme ve kızarmış ya da fast food gibi gıda grubundan gelen yiyeceklere dikkat edilmesi açıklandı.

5 TLC Diyet
Beşinci sırada yer alan TLC (Terapötik Yaşam Tarzı Değişiklikleri) diyeti, insanların yüksek kolesterolü azaltmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Alakalılar genel olarak yağ, özellikle doymuş yağları azaltır. Ayrıca daha fazla lif yemeye teşvik edilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir